čtvrtek, 18. Duben 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:

Celá ČR Hlavní město PrahaJihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajkraj VysočinaKrálovehradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajStředočeský krajÚstecký krajZlínský kraj
 Fürstenberský palác Fürstenberský palác
Furstenberský palác se nachází ve Valdštejnské ulici na Malé Straně v Praze 1. Nyní se v této stavbě nachází polské velvyslanectví. Součástí tohoto paláce je i Furstenberská zahrada, která je často považována za nejhezčí starou pražskou zahradu. Definitivní podobu palác dostal v polovině 18. století za hraběte Václava Kazimíra Netolického z Eisenbergu, přičemž bylo použito starého renesančního domu Berků z Dubé, jejichž znak z roku 1589 je dodnes nad zadním vchodem do paláce.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Významné budovy
 Zoo Ústí nad Labem Zoo Ústí nad Labem
V roce 1908 měl za sebou již 49 let svého života významný ústecký podnikatel a obchodník kovovým zbožím pan Heinrich Lumpe. Byl náruživým přítelem přírody a ptactva, uznávaným ornitologem nejen v Ústí nad Labem a v dalších městech, ale dokonce i daleko za hranicem, např. v některých italských krajích. Od obce Ústí nad Labem odkoupil na místě bývalé cihelny na svahu Mariánské skály pozemky, o kterých věděl, že jsou místem častého výskytu drobného ptactva a založil zde soukromou přírodní ptačí rezervaci známou pod názvem Lumpepark. Jeho záměrem bylo poskytnout ptactvu žijícímu na území města klid ke hnízdění a zabezpečení krmiva přes zimu, ostatnímu ptactvu nabídnout místo k odpočinku s dostatkem potravy při jarních a podzimních tazích. Inspirací k založení přírodního parku pro něj byla mimo jiné činnost amerického průmyslníka Henryho Forda z Detroitu, o kterém četl ve Vídeňských listech jako o nadšeném milovníku přírody.
>> Více informací
Ústecký kraj   Zoologické a botanické zahrady
Alexandrova rozhledna Alexandrova rozhledna
Původně rozhledna vybudovaná v roce 1888 Klubem rakouských turistů, jehož členy byli hlavně brněnští Němci. Ve druhé světové válce byla rozhledna pobořena – stržena střecha a ochoz. Stalo se to proto, aby rozhledna nesloužila jako orientační bod válečného letectva. V roce 1963 byla stavba opravena a sloužila jako televizní převaděč pro Adamov. V letech 2008 – 2009 byla rekonstruována a zvýšena na 18 m. Je ideálním místem pro rozhled v širokém okolí.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Anežský klášter Anežský klášter
V klášteře založeném pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Církevní stavby
Arcibiskupský palác Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác  stojí na Hradčanském náměstí v blízkém sousedství hlavní brány Pražského hradu. Ze severní strany paláce se svažuje Jelení příkop a na západní straně vede průchod do Šternberského paláce. Honosné sídlo, které dodnes slouží pražským arcibiskupům, vybudoval v 60. letech 16. století první pohusitský pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice přestavbou renesančního Gryspekovského paláce.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Významné budovy
Arcidiecézní muzeum Olomouc Arcidiecézní muzeum Olomouc
Arcidiecézní muzeum sídlí v rekonstruovaných budovách kapitulního děkanství na Václavském náměstí. Součástí prohlídkové trasy je i románský biskupský palác (dříve známý jako Přemyslovský palác) a kaple sv. Barbory.

Nevšedním zážitkem je již samotná prohlídka objektů, dokumentujících stavební a umělecký vývoj v místě tzv. olomouckého hradu na Václavském návrší v průběhu celého tisíciletí – od pozůstatků knížecího paláce přes vrcholné románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry. Stálá expozice muzea seznamuje návštěvníky s duchovní kulturou olomoucké arcidiecéze. V obrazárně jsou zastoupena špičková malířská díla shromažďovaná olomouckými biskupy od 16. století. Součástí objektu je i koncertní sál „Mozarteum“, pojmenovaný na památku zdejšího pobytu slavného hudebního skladatele.
>> Více informací
Olomoucký kraj   Církevní stavby
Areál opevnění Šatov Areál opevnění Šatov
Areál československého opevnění v Šatově, se zpřístupněným pěchotním srubem MJ-S3 "Zahrada"  Součástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Archeo Staré Město - Špitálky Archeo Staré Město - Špitálky
Lokalita „Špitálky“ se nachází na tzv. Velehradské ostrožně a tvoří celou jihozápadní část Starého Města, která vznikla vcelku až po roce 1918.
Severní část „Špitálek“ je dnes polohou „Na Špitálkách“ (místo objevení základů velkomoravského kostela v roce 1949) v užším slova smyslu. 
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Archeo Uherské Hradiště - Sady Špitálky Archeo Uherské Hradiště - Sady Špitálky
Národní kulturní památka Sady "Špitálky" se nachází v jihovýchodní části města Uherské Hradiště na tzv. Výšině sv. Metoděje (Sadské výšině), zvané Sady (Derfla).
Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše.
Křesťanští misionáři zde už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje.
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Archeoskanzen Modrá Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá - Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad.   
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Armádní muzeum Žižkov Armádní muzeum Žižkov
Po vzniku samostatného československého státu v roce 1918 si byli jeho nejvyšší představitelé, v čele s prezidentem republiky T. G. Masarykem, velmi dobře vědomi nutnosti vytyčit a rozvíjet politické i vojenské tradice republiky, vědecky je zpracovat a zachytit je také v muzejní expozici.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Aueršperský palác Aueršperský palác
Dvoupatrový Aueršperský palác (který se také občas nazývá Clary-Aldrigenský) vyznačuje relativně skromné raně barokní průčelí zdobené toskánskými pilastry natavenými na představené pilíře v přízemí. Budova paláce se nachází na Valdštejnském náměstí na Malé Straně a je součástí komplexu Parlamentu České republiky.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Významné budovy
Barokní zámek Dětenice Barokní zámek Dětenice
Dětenice se nacházejí v okrese Jičín na okraji Českého ráje, nedaleko Mladé Boleslavi a jsou vzdáleny 69 km od hlavního města Prahy. Součástí Zámeckého resortu Dětenice je pozdně barokní zámek, Středověká krčma, Zámecký pivovar, hotel Rustikal, Středověký hotel, stáje a vinný sklípek Malá Morava.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně
Velkolepý chrám se dvěma věžemi z 18. století stojí na místě bývalé malé mariánské kaple. Svou polohou – v nadmořské výšce 718 metrů – je nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě.
>> Více informací
Zlínský kraj   Církevní stavby
Bečovská botanická zahrada Bečovská botanická zahrada
Bečovská botanická zahrada o rozloze 9 hektarů je původně jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Bečovská botanická zahrada je pro Vás otevřena celoročně od svítání do soumraku. Vstup do areálu bývalého Beaufortského alpina, Rybniční zahrady a volnočasového areálu je možný pouze vstupní brankou z ulice Tovární u výrobního areálu Elektro v.d..
>> Více informací
Karlovarský kraj   Zoologické a botanické zahrady
Benediktinský klášter Rajhrad Benediktinský klášter Rajhrad
K založení rajhradského kláštera došlo kolem poloviny 11. století a zakladatelem byl český kníže Břetislav I. Rajhrad však možná nebyl založen jako klášter, ale jako kolegiátní kapitula s proboštem v čele. Břetislav při založení mohl pomýšlet na obnovení velkomoravského Metodějova biskupství, jak se i později stalo v Olomouci.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Církevní stavby
Bertramka Bertramka
Vila nese název podle jednoho z majitelů, Františka z Bertramu. Roku 1784 ji koupila Josefína Dušková, přední česká pěvkyně. Bertramka sloužila manželům jako letní sídlo a mezi jejich hosty se zde zařadil i W. A. Mozart, který za svých pražských pobytů využíval zdejšího klidu i pro komponování.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Ostatní památky
Besedické skály Besedické skály
Romantický labyrint pískovcových skal leží nad levým břehem Jizery poblíž obce Besedice v Českém ráji. Skalami vede okružní cesta, která nás seznámí s nejvýznamnějšími místy této oblasti. Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna a nádhernými vyhlídkami. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska.
>> Více informací
Liberecký kraj   Skalní města
Betlémská Kaple Betlémská Kaple
Betlémská kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus byla roku 1786 zbořena. V roce 1954 byla znovu postavena podle původních plánů. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Církevní stavby
Betlémské skály Betlémské skály
Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře.
>> Více informací
Liberecký kraj   Skalní města
Bílkova vila Bílkova vila
V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohoto všestranného secesního umělce.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Botanická zahrada Praha Botanická zahrada Praha
Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Přírodní parky
Brandýská katovna Brandýská katovna
Součástí muzea je brandýská katovna s jedinečnými renesančními sgrafity, v jejímž suterénu se nachází expozice věnovaná hrdelnímu a útrpnému právu.
>> Více informací
Středočeský kraj   Ostatní památky
Broumovské stěny Broumovské stěny
Broumovské stěny se zvedají v severovýchodních Čechách, v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov. Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Výrazný nesouměrný skalnatý hřeben (kuesta) je místy jen několik metrů široký.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Skalní města
Břevnovský klášter Břevnovský klášter
Břevnovský klášter byl vždy spojen s řádem Benediktýnů, kteří byli prvním mužským řádem u nás. Již v této době, tedy v desátém století začíná historie kláštera. Později si prošel bohatou historií, přes vyplenění husity až po rozkvět v 18. století, kdy byl zvelebován největšími architekty a malíři své doby.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Církevní stavby
Burianova rozhledna Rudka Burianova rozhledna Rudka
Nad lesoparkem s Jeskyní Blanických rytířů na kopci Milenka 579 m.n.m stojí Burianova rozhledna.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Clam-Gallasův palác Clam-Gallasův palác
Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu. O významu tohoto místa svědčí existence románského dvorce, jehož pozůstatek se nalézá v podobě stěny z kvádříkového zdiva ve sklepeních současného paláce. Součástí dvorce byl i goticky přestavěný kostel Panny Marie na Louži, jehož věž tvořila dominantu severního ukončení dnešní Husovy ulice v místech současného Mariánského náměstí až do roku 1791.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Colloredo-Mansfeldský palác Colloredo-Mansfeldský palác
Colloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím příkladům pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Černínský palác Černínský palác
Černínský palác na pražských Hradčanech je fascinující architekturou. Významná barokní památka vznikala po mnoho dekád a na jejím projektu se vystřídala plejáda skvělých architektů, stavitelů, výtvarníků i řemeslníků.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Významné budovy
Čertův hrádek Olomučany Čertův hrádek Olomučany
Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst.

Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal až na podkladě lidové tvořivosti, podle které hrad obýval Čert, který unášel dívky z celého okolí a na hradě je věznil a později i zabil.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz