čtvrtek, 18. Duben 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:

Celá ČR Hlavní město PrahaJihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajkraj VysočinaKrálovehradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajStředočeský krajÚstecký krajZlínský kraj
Areál opevnění Šatov Areál opevnění Šatov
Areál československého opevnění v Šatově, se zpřístupněným pěchotním srubem MJ-S3 "Zahrada"  Součástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Archeo Staré Město - Špitálky Archeo Staré Město - Špitálky
Lokalita „Špitálky“ se nachází na tzv. Velehradské ostrožně a tvoří celou jihozápadní část Starého Města, která vznikla vcelku až po roce 1918.
Severní část „Špitálek“ je dnes polohou „Na Špitálkách“ (místo objevení základů velkomoravského kostela v roce 1949) v užším slova smyslu. 
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Archeo Uherské Hradiště - Sady Špitálky Archeo Uherské Hradiště - Sady Špitálky
Národní kulturní památka Sady "Špitálky" se nachází v jihovýchodní části města Uherské Hradiště na tzv. Výšině sv. Metoděje (Sadské výšině), zvané Sady (Derfla).
Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše.
Křesťanští misionáři zde už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje.
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Archeoskanzen Modrá Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá - Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad.   
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
Armádní muzeum Žižkov Armádní muzeum Žižkov
Po vzniku samostatného československého státu v roce 1918 si byli jeho nejvyšší představitelé, v čele s prezidentem republiky T. G. Masarykem, velmi dobře vědomi nutnosti vytyčit a rozvíjet politické i vojenské tradice republiky, vědecky je zpracovat a zachytit je také v muzejní expozici.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Bílkova vila Bílkova vila
V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohoto všestranného secesního umělce.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Clam-Gallasův palác Clam-Gallasův palác
Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu. O významu tohoto místa svědčí existence románského dvorce, jehož pozůstatek se nalézá v podobě stěny z kvádříkového zdiva ve sklepeních současného paláce. Součástí dvorce byl i goticky přestavěný kostel Panny Marie na Louži, jehož věž tvořila dominantu severního ukončení dnešní Husovy ulice v místech současného Mariánského náměstí až do roku 1791.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Colloredo-Mansfeldský palác Colloredo-Mansfeldský palác
Colloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím příkladům pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
České muzeum stříbra České muzeum stříbra
České muzeum stříbra, jedno z nejstarších a nejbohatších muzeí v České republice, je pokračovatelem Archeologického sboru Vocel, založeného již v roce 1877 s posláním pečovat o historicky a umělecky cenné dokumenty a památky kutnohorského regionu.
>> Více informací
Středočeský kraj   Muzea a galerie
Dělostřelecká tvrz Stachlberg Dělostřelecká tvrz Stachlberg
Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Dlaskův statek Dlaskův statek
Součástí Muzea Českého ráje v Turnově je národopisné expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, který se nachází 3 km od Turnova (směr Železný Brod – silnice E65, vlaková zastávka Turnov-Dolánky, pěšky od muzea cca 20 min.).

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Domek Prokopa Diviše Domek Prokopa Diviše
Žamberk je rodištěm vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše.
Expozice v domku zachycuje nejdůležitější okamžiky jeho cesty za vzděláním a dráhy premonstrátského kněze a vědce.
>> Více informací
Pardubický kraj   Muzea a galerie
Dům pod Jasanem Dům pod Jasanem
Dům pod jasanem je venkovské staveni ve Voletinách na okraji Trutnova. Je otevřen každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. V létě nabízí příjemný chládek při tvorbě, za deště program pro celou rodinu a v zimě hřejí v řemeslné dílně kamna.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Dům u Kamenného zvonu Dům u Kamenného zvonu
Dům u Kamenného zvonu je jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy. Vzácně dochovaný dům je mimořádnou gotickou palácovou architekturou věžového charakteru. Jeho průčelí patřilo k nejkrásnějším v Evropě a dokládá výstavnost města v době Karla IV.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Dům u Zlatého prstenu Dům u Zlatého prstenu
Dům U Zlatého prstenu nacházející se v Týnské uličce nedaleko Staroměstského náměstí je jednou ze součástí Galerie hlavního města Prahy. Svojí velice členitou dispozicí, jež vznikla stavebním sjednocením dvou samostatných středověkých domů umožňuje kurátorům vytvářet velice rozmanitou expozici, kde každá z místností  může zanechat jiný dojem.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Galerie města Trutnova Galerie města Trutnova
Hlavním posláním Galerie města Trutnova, jak vyplývá z jejího statutu, je výstavní, sbírkotvornou, badatelskou, osvětovou a hospodářskou činností obohacovat a rozvíjet kulturní život města a regionu. Trutnovská městská galerie je odbornou institucí zaměřenou na prohlubování a šíření poznatků o současném i historickém výtvarném životě regionu a má také své neopomenutelné místo na celé české výtvarné scéně, především díky pořádání výstav celorepublikového významu převážně z okruhu autorů 20. a 21. století. Dílčím východiskem je vlastní badatelská činnost galerie, ale také kooperace s dalšími odbornými institucemi.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Galerie Rudolfinum Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum je státní instituce řízená a financovaná Ministerstvem kultury České republiky. Společně s Českou filharmonií, jejíž je součástí, sídlí v historické budově pražského Rudolfina.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Hamousův statek Hamousův statek
Každý, kdo někdy navštíví Hamousův statek, je jistě překvapen polohou a velikostí stavení. Nachází se přímo naproti kostelu sv. Martina v obci s historií sahající do dob prvních Přemyslovců. V obci ještě v 50. letech bylo dochováno mnoho statků s klenutými vjezdovými vraty do dvora, nespočet malých chaloupek různých řemeslníků či drobných zemědělců. Bohužel, vesnice se za léta změnila na tolik, že jediné, co v obci pamatuje éru lidového stavitelství, je už jen kostel s farou a již zmíněný Hamousův statek.
>> Více informací
Středočeský kraj   Muzea a galerie
Hornické muzeum Ostrava Hornické muzeum Ostrava
Na své ploše nabízí ucelenou expozici spojenou s hornictvím. 
Naleznete zde podzemní expozici, část věnovanou důlnímu záchranářství, technické exponáty rozmístěné volně v areálu a nejnovější část je věnována historii důlní dopravy.
>> Více informací
Moravskoslezský kraj   Muzea a galerie
Hornické muzeum Příbram Hornické muzeum Příbram
Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace Středočeského kraje, patří k nejstarším muzeím v České republice. Svojí odbornou činností navazuje na práci někdejšího Krajinského muzea v Příbrami, které bylo založeno díky osobní iniciativě vlastivědného badatele, řídícího učitele Ladislava Malého dne 12. 12. 1886. Vedle městských památek shromažďovalo od prvopočátku nejvíce sbírkových předmětů z oblasti příbramského hornictví a hutnictví, dominantních stimulů dynamického rozvoje regionu, s tradicí sahající až do pravěku.
>> Více informací
Středočeský kraj   Muzea a galerie
Hospital Kuks Hospital Kuks
Národní kulturní památka Hospital Kuks je státní památkový objekt spravovaný Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou pro východní Čechy na Sychrově. Špitální budova plní především muzeální funkce a prezentuje historii v podobě expozic barokního umění a vývoje lékárenství.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Hvězdárna Veselí nad Moravou Hvězdárna Veselí nad Moravou
Veselská hvězdárna je specializované kulturní zařízení orientované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. 
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Interaktivní muzeum U6 - Malý svět techniky Interaktivní muzeum U6 - Malý svět techniky
V areálu Dolní oblasti Vítkovice, v bývalé energetické ústředně tzv. U6, návštěvníky čeká Malý  svět techniky – interaktivní muzeum ve stylu vědecko-fantastických knih Julese Verna pro malé i velké.
Interaktivní expozice odhaluje vývoj technických vynálezů od parního stroje až po superchytré počítače. Dotýkat se všech exponátů je přísně přikázáno

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.
>> Více informací
Moravskoslezský kraj   Muzea a galerie
Jeskyně Blanických rytířů Jeskyně Blanických rytířů
Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka.

Tvůrcem tohoto jedinečného díla byl rodák z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Jihomoravské muzeum Znojmo Jihomoravské muzeum Znojmo
Budova původně minoritského, později františkánského kláštera byla součástí tzv. "Znojemského Assisi", vystavěného v průběhu 13. století. 
V letech 1279 - 1297 sloužil klášter jako místo uložení ostatků českého krále Přemysla Otakara II., padlého roku 1278 v bitvě na Moravském poli.
 
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Jízdárna Pražského hradu Jízdárna Pražského hradu
Jízdárna Pražského hradu je velká barokní stavba nacházející se v širším areálu Pražského hradu u cesty k Prašnému mostu naproti vchodu do Královské zahrady nad Jelením příkopem.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Kafkův dům Kafkův dům
Malé náměstí vedle kostela sv. Mikuláše u Staroměstského náměstí se ve 14. století jmenovalo Kurný trh a potom bylo dlouhá století bezejmenné. Až v roce 2000 dostalo název po spisovateli Franzi Kafkovi, který se tady narodil 3. července 1883 ve staré prelatuře bývalého kláštera benediktinů u sv. Mikuláše.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Karolinum Karolinum
Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.
>> Více informací
Hlavní město Praha   Muzea a galerie
Kartografické muzeum Velké Opatovice Kartografické muzeum Velké Opatovice
Kartografické muzeum se nacházi v budově barokního zámku. 
Na jeho místě byla původně vystavěna gotická tvrz, upravená v polovině 18. stolení v pozdně barokním stylu.
Dnes je moderní dostavbou barokněempírového zámku dle projektu Prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka.
Dostavba tohoto druhu v takovéto míře nemá v novodobé české historii obdobu.   
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Muzea a galerie
Keltské oppidum Hostýn Keltské oppidum Hostýn
Na temeni hory se nachází pod vrstvami naší současné historie staré keltské oppidum.
Založili jej zde v posledním století před změnou letopočtu západní Keltové (Galové) – první bezpečně známé etnikum na našem území. Výzkumy potvrdily domněnku, že Hostýn byl (po Starém Hradisku u Protivanova) druhým keltským oppidem na Moravě.
>> Více informací
Zlínský kraj   Muzea a galerie
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz