čtvrtek, 18. Duben 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:

Celá ČR Hlavní město PrahaJihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajkraj VysočinaKrálovehradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajStředočeský krajÚstecký krajZlínský kraj
Barokní zámek Dětenice Barokní zámek Dětenice
Dětenice se nacházejí v okrese Jičín na okraji Českého ráje, nedaleko Mladé Boleslavi a jsou vzdáleny 69 km od hlavního města Prahy. Součástí Zámeckého resortu Dětenice je pozdně barokní zámek, Středověká krčma, Zámecký pivovar, hotel Rustikal, Středověký hotel, stáje a vinný sklípek Malá Morava.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Čertův hrádek Olomučany Čertův hrádek Olomučany
Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst.

Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal až na podkladě lidové tvořivosti, podle které hrad obýval Čert, který unášel dívky z celého okolí a na hradě je věznil a později i zabil.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Horní Hrad (Hauenštejn) Horní Hrad (Hauenštejn)
Počátky hradu Hauenštejnu nejsou dosud plně objasněny. Rozbor místního jména Hauenstein, vzniklého z tvarů Haue (tj. motyka, sekera či palice) a stein (skála, v přeneseném významu hrad) v sobě odráží skutečnost, že v okolí hradu probíhala těžba. Jeho poloha střežící soutěsky Ohře na pomezí Loketska a Žatecka v blízkosti saských hranic byla navíc velmi výhodná. Posádka hradu pohledově skrytého za zvlněným terénem mohla úspěšně ovládat pohyb na řece i v jejím blízkém okolí.
>> Více informací
Karlovarský kraj   Hrady a zámky
Hrad a zámek Dolní Kounice Hrad a zámek Dolní Kounice
Hrad a zámek Dolní Kounice je jednou z významných památek hradní architektury u nás. Přes svou jedinečnost a kulturní význam nebyl až do roku 2007 zpřístupněn veřejnosti.
Přírodní ostroh uprostřed údolí nad říčním brodem vždy předurčoval toto místo pro výstavbu pevnostních staveb. Dochované informace uvádí, že se zde na jižní Moravě nacházelo panství jednoho z nejstarších českých a moravských šlechtických rodů – Kouniců. Ti měli od knížete za úkol chránit pohraniční území linie Mikulov – Znojmo.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Hrad a zámek Staré Hrady Hrad a zámek Staré Hrady
Když nevíte, kam na výlet s dětmi, přijeďte na hrad a zámek Staré Hrady, kde všemi smysly ochutnáte atmosféru pohádek nejvyššího pohádkového čaroděje Archibalda I. Přímo na prvním nádvoří Vás upoutá Čertovská kovárna s veselým čertíkem a hned pod kaštanem divotvorný  nápis Čarodějná Bestyjola. Tady starohradské čarodějnice a kouzlobabky  s láskou pečují o své živé miláčky, zvířátka, havěť a potvůrky. Krmí je těmi nejlepšími laskominami ze své čarodějné kuchyně. Bydlí tu i čarodějnice Kolohnáta, pavouk Kaditlačka, dědek Hnojbabák, drzá moucha Repelenda a další. Chcete-li vědět, proč je čarodějný kočár Drncolet rozpůlený, přijďte si poslechnout pohádkový příběh. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na Vás už netrpělivě čekají a je jich tu už na dvě stě padesát!
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Bezděz Hrad Bezděz
Státní hrad, národní kulturní památka, na výrazném znělcovém vrchu (604 m, někdy udávaná výška 637 m se vztahuje k nejvyššímu bodu věže) s kruhovým rozhledem, 9 km severozápadně od Bělé pod Bezdězem, 8 km jihovýchodně od Doks. Na jižním úbočí vrchu stejnojmenná ves. Západně na sousedním vrchu státní přírodní rezervace Malý Bezděz.
>> Více informací
Liberecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Bítov Hrad Bítov
První písemná zmínka o Bítově pochází ze zakládací listiny kapituly ve Staré Boleslavi, datované k roku 1046. Jádro listiny dovoluje předpoklad, že hrad Bítov byl založen knížetem Břetislavem I. (1003-1055). Po vymření Přemyslovců po meči (zavraždění Václava III. v Olomouci - 1306), se hned od roku 1307 dostává hrad jako léno do rukou staropanského rodu Lichtenburků pocházejících ze široce rozvětvené české rodiny pánů z Ronova. Za zakladatele rodu je označován Smil Světlický (12. stol.), budovatel rodového hradu Světlíku (Lichtenburka). Rod zbohatl zejména na těžbě stříbra u dnešního Havlíčkova Brodu. V roce 1278 získává Bítov Rajmund a stává se zakladatelem moravské větve Lichtenburků. Za Rajmunda doznal hrad významné přestavby – centrum se přesouvá do vyšší části ostrohu, východním směrem, kde je zbudováno mohutné opevnění s dalšími třemi věžemi a novým obytným stavením. Je vystavěn i nový hradní kostel Nanebevzetí panny Marie na hradním nádvoří.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Hrad Boskovice Hrad Boskovice
Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Hrad Bouzov Hrad Bouzov
Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Objekt je místem častého zájmu filmařů. (Např. Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Mladý Indiana Jones, Kopretiny pro zámeckou paní, Rumplcimprcampr a mnohé další.)
>> Více informací
Olomoucký kraj   Hrady a zámky
Hrad Buchlov Hrad Buchlov
Trojvrší Buchlova, Modly s kaplí sv. Barbory a Holého kopce patří k výrazným dominantám Slovácka. Ne nadarmo byly dva z těchto vrcholů osídleny již v pravěku. Na Modle se zachovaly zbytky opevnění z období lužických popelnicových polí a doby laténské, zatímco na Holém kopci z doby halštatské.
Samotné založení a stavba královského hradu Buchlova na strategicky významném vrcholu Chřibů, střežícího východní hranici Zemí Koruny České proti případným vpádům z uherské strany, jsou obestřeny rouškou tajemství. 

Natáčela se zde celá řada filmů, např. O statečném kováři či Bathory.
>> Více informací
Zlínský kraj   Hrady a zámky
Hrad Cimburk u Koryčan Hrad Cimburk u Koryčan
Nedaleko Moravské Třebové, na kopci nad městečkem Trnávkou, stojí romantická zřícenina hradu Cimburk. Kamenný hrad byl vybudován kolem roku 1300 a nechal jej vystavět Ctibor z Lipnice. Jméno Cimburk vzniklo podle erbu pánů z Lipnice, na kterém bylo vyobrazeno cimbuří. Protože jménem Cimburk byl později nazván ještě jeden hrad u Koryčan, hradu nad Trnávkou se říká Starý Cimburk.

>> Více informací
Zlínský kraj   Hrady a zámky
Hrad Cornštejn Hrad Cornštejn
Hrad Cornštejn (Zornstein) stojí na strategické poloze západní strany kopcovitého výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí, poblíž výšinného sídliště z pozdní doby kamenné.
Jeho jméno je odvozeno z německého Zorn (hněv) a Stein (kámen, skála), tím měla být vyjádřena síla i pevnost hradu. Vznikl na původně zeměpanském území, jež náleželo k hradu Bítovu.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Hrad Český Šternberk Hrad Český Šternberk
Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
>> Více informací
Středočeský kraj   Hrady a zámky
Hrad Doubravice nad Svitavou Hrad Doubravice nad Svitavou
Zřícenina doubravického hradu se nachází nad údolím potoka Nešůrky, asi 1,5 km od obce.
Hrad byl vybudován na velmi příkrém výběžku mírně klesající planiny do hlubokého údolí potoka.
>> Více informací
Jihomoravský kraj   Hrady a zámky
Hrad Frýdštejn Hrad Frýdštejn
Místní jména skýtají užitečné náměty k úvahám o původu a okolnostech vzniku mnoha lokalit v naší vlasti. V plné míře to platí i o našem Frýdštejnu. Původní tvar jména - Friedstein - nás zavádí daleko zpět do středověku, kdy vrcholila vlna zakládání hradů, které dostávaly mnohdy tehdy módní německé názvy přírodních útvarů na nich byly budovány. Také Frýdštejn tedy spojuje skalisko, kámen na němž stojí, se slovem mír, pokoj, tedy s pojmem, po jehož naplnění většina lidí vždy toužila.
V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn a postupně jsou se značným nákladem prováděny záchranné práce, cílem kterých je zachováni hradu alespoň v současné podobě příštím generacím.
O hradu se píše v knize Karolíny Světlé „ O Krejčíkovic Anežce", několikrát se zde filmovalo. Z nejznámějších filmů je pohádka „ O princezně Jasněnce a létajícím ševci".
>> Více informací
Liberecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Grabštejn Hrad Grabštejn
Hrad a zámek Grabštejn stojí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy v místech, kde tok řeky opouští hornatou krajinu severočeského pohraničí a poté i Čechy.

O tom, kdy byl původní hrad Grafenštejn založen, dodnes nepanuje mezi historiky shoda. Jisté však je, že se zde ve 2. polovině 13. století, v době vlády Přemysla Otakara II, objevují purkrabí z Donína, pánové na Grafenštejně.
Dominantou nově vystavěného hradu i širokého okolí se stala vysoká a mohutná okrouhlá útočištná věž, která se v průběhu věků dočkala celé řady přestaveb. Dnes je snížena a opatřena historizující helmicí. Věž je nejvýznamější památkou na nejstarší fázi stavebních dějin Grabštejna.
>> Více informací
Liberecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Helfštýn Hrad Helfštýn
Rozsáhlá zřícenina hradu Helfštýna, vévodící celému údolí Moravské brány, podněcovala už na konci 18. století romantizující historiky k falešným úvahám o původu hradu v daleké minulosti.
Hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein) vznikl se vší pravděpodobností v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy. Friduš z Linavy, jak uvádí s odstupem času záznam v moravských deskách zemských z r.1349, se zmocnil (snad za bezvládí po smrti Přemysla Otakara II. r. 1278) v tomto kraji části majetku pánů z Drahotuš a vybudoval na nejvyšší části hřebene nad řekou Bečvou, chráněné strmými svahy, malý hrad s oválným půdorysem.

Hrad vznikl na ploše dlouhé přibližně 50 m a široké 30 m a byl už tehdy opevněn silnou hradební zdí, doplněnou na jihu mohutnou okrouhlou věží. Na severní straně byl umístěn prostý hradní palác, který měl mimo sklepy ještě dvě podlaží. Celý areál hradu byl obehnán širokým parkánem, za nímž byl vyhlouben ochranný příkop.

Hefaiston
Vždy poslední srpnový víkend se hrad Helfštýn promění v obrovskou galerii pod širým nebem. V současnosti se  Hefaistonu, mezinárodního setkání uměleckých kovářů, aktivně účastní  několik stovek kovářů z celého světa. 
Hrad Helfštýn průběžně vytváří sbírkový fond z oboru uměleckého kovářství. Exponáty do sbírek získává nákupem významných exponátů, demonstracemi při Hefaistonu a tvorbou skulptur na Kovářských fórech.

>> Více informací
Olomoucký kraj   Hrady a zámky
Hrad Hněvín Hrad Hněvín
Hrad Hněvín  leží  na stejnojmenném vrchu  ve  městě Most v České republice. Původní hrad byl zničen  po  třicetileté válce, dnešní  podoba hradu je rekonstrukce  z  přelomu 19. a 20. století. Dnes   je v areálu  hradu hotel, restaurace a rozhledna.
>> Více informací
Ústecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Houska Hrad Houska
Traduje se, že hrad Houska by měl být starší než hrad Bezděz, který patří mezi naše nejstarší dochované hrady vůbec. 

První otázkou, která se nabízí, je, proč byl vůbec hrad Houska postaven. Podle autorů článku "Díra do pekel, či přestup do jiné dimenze?" - Aleš Česal, Milan Doležal, časopis Fantastická fakta 9/97, Houska stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být tento hrad zbudován. 

>> Více informací
Liberecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Hukvaldy Hrad Hukvaldy
Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí Hukvaldy, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.
>> Více informací
Moravskoslezský kraj   Hrady a zámky
Hrad Kámen Hrad Kámen
Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318.
V prostorách hradu kromě expozice panského bydlení 19.-20. st. můžete shlédnout i výstavu historických motocyklů. 
>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
Hrad Karlštejn Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn byl založený v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.
>> Více informací
Středočeský kraj   Hrady a zámky
Hrad Kašperk Hrad Kašperk
Hrad Kašperk je přístupný několika způsoby: Autem lze dojet na parkoviště, které se nachází 1200 m od hradu. Dostanete se k němu po silnici, která vede z Kašperských Hor směrem na ves Nezdice. Z parkoviště se pak vydáte nenáročnou procházkou až na místo. Výjimka samozřejmě platí pro tělesně handicapované, ti se mohou dopravit až na malý parkovací prostor těsně u hradu. Milovníci svěžího šumavského vzduchu a delších procházek si pak mohou vybrat některou ze značených turistických tras, které vedou přímo z Kašperských Hor na hrad. Tato varianta je ideální pro kratší odpolední výlet. Autobusové spoje Vás dovezou do Kašperských Hor, nejbližší vlakové nádraží je pak v Sušici (případně Horažďovicích).
>> Více informací
Plzeňský kraj   Hrady a zámky
Hrad Křivoklát Hrad Křivoklát
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých králů, jeho podobu utvářeli Přemyslovci, Lucemburkové i Jagellonci. Současnou středověkou podobu mu pak vrátila puristická obnova v 19. století. Uvnitř najdete řadu unikátních interiérů, jako je pozdně gotická kaple s bohatou sochařskou i malířskou výzdobou nebo Královský sál s velkolepou hvězdovou klenbou. Při prohlídce navštívíte rovněž knihovnu s 52 tisíci svazky, mučírnu nebo Velkou věž s vyhlídkou a loveckými sbírkami.
>> Více informací
Středočeský kraj   Hrady a zámky
Hrad Kumburk Hrad Kumburk
Okolnosti založení hradu Kumburku, dříve zvaného Goldenburk nebo Kolburk, nejsou dostatečně známy. Z pozdějších písemných zpráv se jeví jako pravděpodobné, že hrad založili okolo roku 1300 příslušníci mocného rodu Hronoviců (zvaného též Načeratici), kteří přišli do této oblasti snad již v polovině 13. století. Byl to především Pakoslav, s nímž zřejmě bezprostředně souvisí založení Staré Paky.
>> Více informací
Liberecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Kunětická hora Hrad Kunětická hora
Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory do poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem husitského hejtmana Diviše Bořka z Miletínka. Roku 1491 přechází hrad do majetku Pernštejnů, za nichž dochází k zásadní přestavbě hradního komplexu. Vzniká mohutný dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění, které ve své době patřilo k vůbec nejrozsáhlejším. Od druhé poloviny 16. století, s rozvojem palných zbraní a vlivem měnících se společenských podmínek, ztrácí hrad na původním významu. To bylo umocněno i jeho poškozením švédskými vojsky v závěru třicetileté války. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století.
>> Více informací
Pardubický kraj   Hrady a zámky
Hrad Landštejn Hrad Landštejn
Dějiny Landštejna začínají nejpozději po roce 1222, kdy zemřel moravský markrabí Vladislav a správy této části se ujal český král Přemysl Otakar I. Ve snaze zabezpečit zemské hranice budoval na sporných územích strážní hrady. Na zemské stezce přímo proti staršímu, snad stejnojmennému hradu rakouských pánů ze Zöbingenu, byl založen královský hrad Landštejn. Střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Hrad Litice Hrad Litice
Hrad Litice byl založen někdy koncem 13. stol. za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace tehdy ještě řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem. Podhůří povodí obou Orlic osídlili členové rodu Drslaviců, kteří zakládali osady v jihozápadních Čechách a vybudovali nejstarší hrady na Plzeňsku - Litice a Potštejn. Jména svých původních rodových sídel přenesli i do své nové državy, kdy vybudovali opěrnou síť nových hradů, z nichž vedle Chocně a  Kostelce to byl mocný hrad Potštejn v sousedství našeho hradu Litic. O  Liticích máme první písemnou zprávu z roku 1304. Stal se opět brzy zbožím královským, když jej Václav II. směnil za jiné panství s Půtou z Potštejna. Za krále Jana Lucemburského byl hrad zastaven Jindřichovi mladšímu z Lipé. Karel IV. po svém návratu z Itálie do Čech vykoupil řadu královských hradů, mezi nimi i Litice. Později se hrad na krátko dostal do držení pánů z  Lichtenburka.
>> Více informací
Pardubický kraj   Hrady a zámky
Hrad Loket Hrad Loket
Hrad Loket je situován na skále v meandru řeky Ohře.  Na podlouhlém náměstí  jsou vznosné barokní a renesanční domy. Vévodí jim budova radnice s věží ve štítu a s reliéfem městského znaku v průčelí.Opevněné město Loket s hradem střežilo české území již ve třináctém století. Hrad sehrál důležitou roli při mnoha jednáních a bojích. Otec vlasti, Karel IV., zařadil Loket po boku Karlštejna mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena.
>> Více informací
Karlovarský kraj   Hrady a zámky
Hrad Lukov Hrad Lukov
Hrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor.Počátky hradu Lukova sahají do první třetiny 13. století. Z této doby pochází fragmenty kamenných prvků, které dokládají působení kameníků významné velehradské stavební huti. Je nepochybné, že hrad byl v této době v držení královské koruny, přestože na počátku 14. století jej nacházíme v držení mocného rodu Šternberků, o čemž svědčí zmínka z roku 1332. Ale už následujícího roku se hrad vrací do rukou krále, jak o tom píše ve svém životopise český král a římský císař Karel IV. Ovšem v jeho moci nezůstal dlouho. Už někdy v roce 1342 náleží opět Šternberkům, v jejichž správě zůstal takřka po dvě stě let. V roce 1614 se stal majitelem Albrecht z Valdštejna.
>> Více informací
Zlínský kraj   Hrady a zámky
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz