Pátek, 26. Duben 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:
České Budějovice Český Krumlov Jindřichův Hradec Písek Prachatice Strakonice Tábor
Dominikánský klášter Dominikánský klášter
Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

Klášterní kostel Obětování Panny Marie je nejcennější umělecko-historickou památkou v Českých Budějovicích. Byl založen současně s městem v r. 1265 a budován po dobu několika desetiletí.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Církevní stavby
Hrad Landštejn Hrad Landštejn
Dějiny Landštejna začínají nejpozději po roce 1222, kdy zemřel moravský markrabí Vladislav a správy této části se ujal český král Přemysl Otakar I. Ve snaze zabezpečit zemské hranice budoval na sporných územích strážní hrady. Na zemské stezce přímo proti staršímu, snad stejnojmennému hradu rakouských pánů ze Zöbingenu, byl založen královský hrad Landštejn. Střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Katedrála sv. Mikuláše Katedrála sv. Mikuláše
Stavba katedrály sv. Mikuláše byla započata okolo roku 1265, krátce po založení města. Někdy okolo roku 1297 byl pak posvěcen hlavní oltář a kostel předán k užívání, byť ještě zřejmě nebyl dokončen (k dokončení stavby hlavní budovy nejspíše došlo až někdy kolem poloviny 14. století). Kostel byl několikráte významně přestavován. V 16. století získal novou zvonici v podobě Černé věže.  Vedle kostela se nacházel městský hřbitov funkční od založení města až po rok 1784, kdy byl zrušen. V letech 2001 až 2005 na jeho místě probíhal intenzívní archeologický výzkum vedený Jihočeským muzeem.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Církevní stavby
Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna
Středověké kláštery byly zvláštním místem soustředění, rozjímání a modlitby. Klášter cisterciáků ve Zlaté koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu roku 1785. Je dnes pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. 
>> Více informací
Jihočeský kraj   Církevní stavby
Klostermannova rozhledna Klostermannova rozhledna
Javorník obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Velmi rád vystupoval na vrchol Javorníku, aby se pokochal pohledem na své milované hory. K Javorníku jako místu jedinečného rozhledu jej pojilo pouto tak silné, že vyústilo přáním, aby na jeho vrcholu byla postavena rozhledna. Pro svůj záměr získal na počátku 20. století několik svých šumavských přátel, zejména profesora V. Zeithamera a J. Šafhausera, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto nápadu.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Krokodýlí zoo Protivín Krokodýlí zoo Protivín
Krokodýlí zoo Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Krokodýly se zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde získal základní znalosti v chovu krokodýlů. Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Zoologické a botanické zahrady
Langova rozhledna Langova rozhledna
Langova rozhledna je od roku 2001 jedinečnou vyhlídkou v oblasti Středního povltaví.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Muzeum čokolády a marcipánu Muzeum čokolády a marcipánu
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře vám v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, představuje a mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Muzea a galerie
Rozhledna Jarník Rozhledna Jarník
Rozhledna s kovovou konstrukcí uprostřed Píseckých hor stojí asi 4 km od centra města mezi lesy v nadmořské výšce 606 m n.m. Celková výška ocelové konstrukce rozhledny je 58 m. Její horní část slouží především pro potřeby radiokomunikací. Stavba na úpatí rozhledny obsahuje potřebná technická zařízení. Na výstavbě se finančně podílely firmy Eurotel, Rádio Prácheň a město Písek. Náklady na výstavbu rozhledny činily 17 mil. korun. Montáž byla zahájena na jaře 1997 a předána do užívání v říjnu téhož roku.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Kraví hora Rozhledna Kraví hora
Zdaleka viditelný vrch klenbovitého tvaru - Kraví hora (původně Kamenná h.) - patří k nezaměnitelným dominantám Novohradských hor. Na jejím 953 metrů vysokém vrcholu nalezneme skalní hradby, množství izolovaných skal a známý bizarní granodioritový útvar "Napoleonovu hlavu", 10 m vysokou. Dříve dobytkem vypásané (odtud změna názvu na "Kraví horu", německy "Kühberg") kamenné moře dnes náletem zarůstá.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna na Mařském vrchu Rozhledna na Mařském vrchu
V letech 1935 – 37 byla na Mařském vrchu postavena rozhlednička (volně přístupná) s kaplí. Původně kruhový výhled na podstatnou část jihočeské části Šumavy s dominantní Boubínskou hornatinou nejblíže rozhledně, je znemožněn přerostlými smrky. A tak můžeme bez problémů obdivovat pouze sverozápadní výseč výhledu na Churáňov, Královský kámen, Javorník, Vacovsko a další menší aglomerace a místní kopce Vimperské vrchoviny.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Radětice Rozhledna Radětice
V létě roku 2003 vznikl nápad postavit si na vyvýšeném místě za obcí malou rozhlednu, či spíše pozorovatelnu a na jaře 2004 začaly vlastní práce. Nejprve byly připraveny betonové patky se zabetonovaným ocelovým účkem. Za pomoci jeřábu postaveny nosné stojny z kulatiny a poté pokračovaly truhlářské práce.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Semenec Rozhledna Semenec
Na místě dnešní rozhledny stál původně dřevený altán, s nímž se vltavotýnská firma M. Máry (majitel kruhové cihelny) prezentovala v roce 1922 na Okresní výstavě v Týně nad Vltavou. Pavilónek poté zakoupil místní Sadařský a okrašlovací spolek za 6 000 korun a postavil jej jako rozhlednu na skále nad Vltavou, odkud byl hezký výhled na město.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Velký Kamýk Rozhledna Velký Kamýk
Mezi obcemi Dobev a Velké Nepodřice můžete na kopci s nadm.výškou 531 m vystoupit pomocí 165 schodů na rozhlednu. Výška stožáru je 65m a na krásy okolí se můžete podívat z vyhlídky ve výšce 31m. Je možné dohlédnout až k vrcholkům Šumavy.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rybník Rožmberk Rybník Rožmberk
Rybník  Rožmberk, který se nachází kousek od Třeboně, vybudoval známý rybníkář Jakub Krčín na řece Lužnici. Byl dokončen v roce 1590. Jde o největší český rybník i největší rybník ve střední  Evropě  o rozloze 648 ha. Hráz je dlouhá 2430 m a vysoká až 10 m. Je porostlá až 400 let starými duby. Při stavbě byla vybudována též Nová řeka, která chrání rybník Rožmberk před velkou vodou.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rybníky a jezera
Rybník Svět Rybník Svět
Rybník Svět se nachází na samém okraji  města Třeboně.  Vznikl  v sousedství hradeb před branami města a stal se tak významnou součástí městského opevnění.  Byl založen Jakubem Krčínem v roce 1574 vybudováním hráze delší než 1,5 km. Byl tak vytvořen  rybník o rozloze 201,5 ha. Jakub Krčín má na hrázi rybníka pomník.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rybníky a jezera
Státní zámek Dačice Státní zámek Dačice
Navštivte dačický zámek, ojedinělý příklad klasicistní architektury s rekonstruovanými interiéry přelomu   19 - 20. století.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Státní zámek Hluboká nad Vltavou Státní zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev, rozlohou druhý největší v Čechách.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Stezka korunami stromů Lipno Stezka korunami stromů Lipno
Zážitek a poznání přírody z jiné perspektivy
První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. To vše dělá ze stezky ideální cíl pro výlet aktivních návštěvníků, rodin a seniorů. Díky své bezbariérové konstrukci je stezka vhodná pro všechny návštěvníky. Stezka korunami stromů Lipno nabízí zcela novou dimenzi volnočasové aktivity.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Rozhledny a vyhlídky
Zámek Červená Lhota Zámek Červená Lhota
Červená Lhota je renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka. Zámek je umístěn na skále, která tvoří ostrůvek na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zámek Český Krumlov Zámek Český Krumlov
Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov je situován na protáhlém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice. Hrad a zámek se hrdě tyčí nad drobnou renesanční a barokní měšťanskou architekturou přilehlého města.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zámek Chlum u Třeboně Zámek Chlum u Třeboně
Lázeňské městečko Chlum u Třeboně leží 25 km jižně od Jindřichova Hradce. Panství Chlum u Třeboně získal v roce 1875 následník trůnu František Ferdinand  d’Este a ze zámku vytvořil své letní sídlo. Z tohoto místa také odjíždí v červnu 1914 do Sarajeva. Po 1. Světové  válce  se  panství stává majetkem státu. Mezi dvěma světovými válkami se zámek Chlum u Třeboně stává oblíbeným letoviskem vládních činitelů a umělců
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zámek Jindřichův Hradec Zámek Jindřichův Hradec
Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v r. 1950.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zámek Ohrada Zámek Ohrada
Zámek Ohrada byl postaven v letech 1708 - 1713 v barokním slohu podle projektu architekta P. I. Bayera pro knížete A. F. Schwarzenberga jako lovecký zámek, který měl sloužit k pořádání honů a honosných loveckých slavností. Lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin a patří mezi naše nejstarší muzea vůbec. Muzeum je situováno na břehu Munického rybníka a v těsném sousedství se nachází zoologická zahrada Ohrada.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Muzea a galerie
Zámek Orlík Zámek Orlík
První  písemné zmínky o Orlíku pocházejí z let 1230-1251,z doby vlády Václava I., kdy je v archivních zprávách zmiňováno clo na Vltavě u Orlíka, který byl v té době jen dřevěným hrádkem, postaveným na strmé skále jako orlí hnízdo /odtud nejspíše název/, další zprávy z let 1287-88 dokazují, že Orlík patřil ke královským državám Václava II. /správcem země byl tehdy za nezletilého panovníka Záviš z Falknštejna/ - jako půrkrabí na Orlíku je v v té době uváděn Zdislav ze Šternberka.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zámek Třeboň Zámek Třeboň
Ve 13. století vznikl na území dnešní Třeboně panský dvorec, který bránil obchodní cesty a rodící se místo městských trhů, místo setkávání kultur a výměny zboží mezi Čechami, Rakousy a Bavorskem.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Hrady a zámky
Zoo Dvorec Zoo Dvorec
Zoologická zahrada Dvorec je poměrně mladou zahradou čítající v současné době na 200ks zvířat v 70ti druzích. Šelmy mají v naší zoo velkou tradici. Chováme převážně velké kočkovité šelmy: lvy, tygry, levharty , dále psovité šelmy: šakaly a vlky a z malých šelem zde můžete vidět rysy.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Zoologické a botanické zahrady
Zoo Hluboká Zoo Hluboká
Zoo Hlubká najdete v těsné blízkosti města Hluboká nad Vltavou, jednoho z významných turistických cílů jižních Čech. Od krajského města České Budějovice je vzdálena přibližně 9 km.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Zoologické a botanické zahrady
Zoologické muzeum Protivín Zoologické muzeum Protivín
Součástí činnosti zoologické zahrady je i vzdělávací, studijní a vědecká činnost. Tyto funkce v krokodýlí zoo jsou a budou plněny především v zoologickém muzeu, které vzniklo současně se zoo a také na základě sbírky provozovatele zoo.
>> Více informací
Jihočeský kraj   Muzea a galerie
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz