Středa, 20. Březen 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:
Havlíčkův Brod Jihlava Pelhřimov Třebíč Žďár nad Sázavou
Hrad Kámen Hrad Kámen
Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318.
V prostorách hradu kromě expozice panského bydlení 19.-20. st. můžete shlédnout i výstavu historických motocyklů. 
>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
Hrad Roštejn Hrad Roštejn
Pozdně gotický hrad , který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m.n.m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století.
>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
Hrad Štamberk Hrad Štamberk
Zřícenina hradu ze 13. stol. leží v přírodní rezervaci "Štamberk a kamenné moře" v členitém skalnatém terénu asi 10 km od Telče.
Hrad Štamberk (správně Šternberk) byl založen koncem 13. století.

Přímo za vsí (0,5 km) se zvedá kopec, na jehož úpatí se nachází přírodní rezervace "Kamenné moře", a na jeho vrcholu zřícenina hradu Štamberk. Při cestě uvidíte různě velké balvany rozeseté po celém lese, borůvkové houštiny a při troše štěstí i nějakou houbu. Druhá polovina trasy je docela strmá, z toho důvodu nedoporučujeme brát s sebou kočárky a kola, pokud nejste fanoušci adrenalinových sportů. Po lese je rozmístěno několik kešekpro lovce pokladů. Trasa je značená zelenou turistickou značkou, která vás dovede na nádvoří hradu, z něhož zbyly už jen nevysoké zdi. K nejzajímavějšímu zbytku hradu ale musíte zdolat ještě mělký příkop a strmý val jižním směrem. Po jejich překonání se dostanete na svah zakončený kolmou stěnou (srázem), kde stojí cca 10 m vysoký a 3 m široký zbytek zdi. Místo je volně přístupné, ale trochu nebezpečné, je potřeba se pohybovat obezřetně.
>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
Státní zámek Náměšt nad Oslavou Státní zámek Náměšt nad Oslavou
Zámek v Náměšti nad Oslavou postavený na skalnatém masívu na levém břehu řeky Oslavy patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes. Součástí areálu jsou budovy tzv. „Vlašského dvora“ v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada. 

V roce 2001 byl areál zámku prohlášen Národní kulturní památkou.
>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
Zámek Telč Zámek Telč
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnoho z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do našeho území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp. Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády již zmíněného Zachariáše z Hradce.

Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády již zmíněného Zachariáše z Hradce. Ten získává jako člen hradecké větve rodu Vítkovců moravská panství z dědictví po otci Adamovi I. z Hradce. O rok později v roce 1551 se nový telčský pán účastní proslulé výpravy českých velmožů do italského Janova. Dobová zpráva ho dokonce jmenuje jako jednoho z nejvýznamnějších šlechticů a chválí jeho náročnou zbroj i družinu. Nazpět se Zachariáš vrací již ovlivněn italskou renesancí a brzy po návratu začíná, podobně jako ostatní účastníci výpravy, přebudovávat své sídlo. 

>> Více informací
kraj Vysočina   Hrady a zámky
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz