úterý, 26. Březen 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:
Hradec Králové Jičín Náchod Rychnov nad Kněžnou Trutnov
Barokní zámek Dětenice Barokní zámek Dětenice
Dětenice se nacházejí v okrese Jičín na okraji Českého ráje, nedaleko Mladé Boleslavi a jsou vzdáleny 69 km od hlavního města Prahy. Součástí Zámeckého resortu Dětenice je pozdně barokní zámek, Středověká krčma, Zámecký pivovar, hotel Rustikal, Středověký hotel, stáje a vinný sklípek Malá Morava.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Broumovské stěny Broumovské stěny
Broumovské stěny se zvedají v severovýchodních Čechách, v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov. Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Výrazný nesouměrný skalnatý hřeben (kuesta) je místy jen několik metrů široký.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Skalní města
Dělostřelecká tvrz Stachlberg Dělostřelecká tvrz Stachlberg
Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Dům pod Jasanem Dům pod Jasanem
Dům pod jasanem je venkovské staveni ve Voletinách na okraji Trutnova. Je otevřen každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. V létě nabízí příjemný chládek při tvorbě, za deště program pro celou rodinu a v zimě hřejí v řemeslné dílně kamna.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Galerie města Trutnova Galerie města Trutnova
Hlavním posláním Galerie města Trutnova, jak vyplývá z jejího statutu, je výstavní, sbírkotvornou, badatelskou, osvětovou a hospodářskou činností obohacovat a rozvíjet kulturní život města a regionu. Trutnovská městská galerie je odbornou institucí zaměřenou na prohlubování a šíření poznatků o současném i historickém výtvarném životě regionu a má také své neopomenutelné místo na celé české výtvarné scéně, především díky pořádání výstav celorepublikového významu převážně z okruhu autorů 20. a 21. století. Dílčím východiskem je vlastní badatelská činnost galerie, ale také kooperace s dalšími odbornými institucemi.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Hospital Kuks Hospital Kuks
Národní kulturní památka Hospital Kuks je státní památkový objekt spravovaný Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou pro východní Čechy na Sychrově. Špitální budova plní především muzeální funkce a prezentuje historii v podobě expozic barokního umění a vývoje lékárenství.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Hrad a zámek Staré Hrady Hrad a zámek Staré Hrady
Když nevíte, kam na výlet s dětmi, přijeďte na hrad a zámek Staré Hrady, kde všemi smysly ochutnáte atmosféru pohádek nejvyššího pohádkového čaroděje Archibalda I. Přímo na prvním nádvoří Vás upoutá Čertovská kovárna s veselým čertíkem a hned pod kaštanem divotvorný  nápis Čarodějná Bestyjola. Tady starohradské čarodějnice a kouzlobabky  s láskou pečují o své živé miláčky, zvířátka, havěť a potvůrky. Krmí je těmi nejlepšími laskominami ze své čarodějné kuchyně. Bydlí tu i čarodějnice Kolohnáta, pavouk Kaditlačka, dědek Hnojbabák, drzá moucha Repelenda a další. Chcete-li vědět, proč je čarodějný kočár Drncolet rozpůlený, přijďte si poslechnout pohádkový příběh. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na Vás už netrpělivě čekají a je jich tu už na dvě stě padesát!
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Hrad Veliš Hrad Veliš
Hrad Veliš stával na vrchu téhož jména, jenž je dnes narušen čedičovým lomem. Z  hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Hrady a zámky
Jezuitský klášter Jezuitský klášter
Jezuitský klášter se nachází asi 200 metrů od Valdštejnova náměstí v Jičíně, vedle kostela sv. Ignáce. Jezuitská kolej je součástí bloku jezuitských budov, zaujímající celou západní část města za kostelem sv. Ignáce: západně od kostela je kolej, spojená na severu budovou gymnasia s budovou semináře, na niž na severovýchodě navazuje lékárna a nemocnice. Jižně pod kolejí je dům alumnů.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Církevní stavby
Jinolické rybníky Jinolické rybníky
V nádherném prostředí severovýchodně pod Prachovskými skalami nedaleko města Jičín u obce Jinolice leží skupina tří jinolických rybníků.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rybníky a jezera
Klášter kartuziánů Valdice Klášter kartuziánů Valdice
Bývalý klášter kartuziánů ve Valdicích je významnou barokní památkou. Byl založen Albrechtem z Valdštejna a podle projektu A. Spezzy z roku 1627 bylo se stavbou započato v roce 1630. Po N. Sebregondim, který je autorem nedaleké Valdštejnské loggie a tzv. Libosadu, stavbu kláštera včetně kostela dokončil patrně G. Pieroni v roce 1655 a na vnitřních dostavbách se pracovalo až do roku 1665.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Církevní stavby
Kostel sv. Ignáce Kostel sv. Ignáce
Kostel sv. Ignáce je původní městský farní kostel v gotickém slohu zasvěcený Sv. Jakubu, který byl v roce 1622 odevzdán jezuitům a pak zasvěcen Sv. Ignáci.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Církevní stavby
Kostel sv. Jakuba Většího Kostel sv. Jakuba Většího
Kostel sv. Jakuba Většího se nachází v blízkosti valdštejnského zámku v Jičíně. Byl založen Albrechtem z Valdštejna na místě několika zbořených domů kol r. 1627 jako raně barokní stavba podle plánů G. Pieroniho na půdorysu řeckého kříže. Do r. 1628 byl stavěn pod vedením A. Spezzy, od r. 1632 N. Sebregondiho. Původní záměr Valdštejna byl katedrála pro nové biskupství, po jeho smrti r. 1634 ale byly práce zastaveny. Po dokončení k užívání dvakrát vyhořel, poté byl opraven ve stylu vrcholného baroka a r. 1701 vysvěcen. Z té doby pochází i pozdně barokní zařízení, které se zachovalo dodnes, novoklasicistní průčelí bylo dokončeno až v r. 1867.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Církevní stavby
Mariánský sloup Mariánský sloup
Jednou ze tří staveb, které vévodí ploše jičínského Valdštejnského náměstí, je Mariánský sloup, na jehož vrcholu je socha Panny Marie. Iniciátory stavby Mariánského sloupu v Jičíně byli jezuité, kteří zde mají nedaleko náměstí svou kolej.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Ostatní památky
Masné krámy Masné krámy
V severozápadním koutě náměstí stávaly od dávných dob tzv. masné krámy, budova s podobným účelem jako dnešní tržnice. Barokní objekt je z roku 1664. V přízemí jsou dochovány dispozice masných krámů se střední chodbou. Kolem r.1840 došlo k propojení s domem č.57.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Významné budovy
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem bylo založeno roku 1891. První expozice k historii města a regionu byla otevřena v roce 1923 v budově staré radnice. Po válce muzeum získalo krásné prostory v Neumannově vile. Jeho součástí byla galerie a od roku 1965 Textilní muzeum. Roku 1969 přešla vila do majetku Východočeské zoologické zahrady a muzeum bylo na přechodnou dobu uzavřeno. Zároveň bylo rozhodnuto, že se pro muzejní účely opraví areál tzv. Kohoutova dvora.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Muzeum hry Muzeum hry
Jičínské muzeum se silně orientuje na návštěvníka, kterému se zde snažíme vytvořit takové prostředí, ve kterém se bude cítit dobře a vstřebávání informací pro něj nebude nudným, nýbrž nevšedním a neobyčejným zážitkem. Profilujeme se jako „Muzeum hry“, což chápeme především tak, že návštěva muzea má být pro návštěvníka hrou.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Muzeum Úpice Muzeum Úpice
Psal se rok 1895 a v Praze se chystala velká Národopisná výstava. Úpičtí se připojili a zapůjčili předměty denní potřeby ze svých domácností. Exponáty na pražské výstavě zaznamenaly mimořádný ohlas a poté je na výzvu MUDr. Čapka, který byl hlavním organizátorem akce, mnozí darovali, někteří prodali a byl položen základ k rozsáhlé národopisné expozici. Do staré radnice postavené v roce 1678 doputovaly exponáty v roce 1933, když v objektu ukončil činnost okresní soud. V 60. letech minulého století byly pro muzejní účely určeny prostory všechny.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Muzea a galerie
Obří akvárium Hradec Králové Obří akvárium Hradec Králové
ENVI DŮM s Obřím akváriem v samém centru Hradce Králové má svým návštěvníkům nabídnout bezprostřední kontakt s tropickou přírodou, chvíle odpočinku a sportu. Obří akvárium bylo otevřeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní evropě. Jedná se o největší sladkovodní akvárium. Jeho vznik podnítila láska k přírodě, městu Hradec Králové a ke krásným věcem. Již samotný název "ENVI" je odvozen z anglického slova environment, tedy životní prostředí. Objekt přivítal svého prvního návštěvníka v roce 1998.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Zoologické a botanické zahrady
Park Libosad Park Libosad
Libosad je chráněný park s barokním letohrádkem .Leží na severovýchodním okraji Jičína. S městem je spojený 2 km dlouhou lipovou alejí. Letohrádek s lodžií byl postaven Albrechtem z Valdštejna, po vyhoření byl klasicistně opraven. V parku okolo letohrádku rostou vzácné dřeviny.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Přírodní parky
Prachovské skály Prachovské skály
Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje, kde turistika přímo bují a o tipy na výlet není nouze. Zdejší turistika má kořeny, sahající daleko do minulosti. Krásná příroda a široké možnosti horolezectví jsou jedněmi z předností, které zdejší turistika nabízí. Turistika se neustále rozvíjí, takže můžeme směle říci, že turistika a skalní město k sobě neodmyslitelně patří.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Skalní města
Rozhledna Hořický chlum Rozhledna Hořický chlum
Nad Hořicemi, na hřebenu Hořického chlumu je postavena více jak 40 metrů vysoká rozhledna. Byla zde zbudována roku 1992 a kromě přenosu signálu mobilního operátora, slouží jako nádherné vyhlídkové místo.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Kozinec Rozhledna Kozinec
Rozhledna na kopci Kozinec u Vidochova nedalko Nové Paky nabízí nádherné výhledy z výšky 33 metrů na Krkonoše a Český ráj.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Libníkovice Rozhledna Libníkovice
Rozhledna v Libníkovicích je vysoká 15 metrů. S velkou slávou byla otevřena 12. července roku 1930, kdy nahradila památnou lípu zničenou bleskem, která původně stála na stejném místě.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Milohlídka Rozhledna Milohlídka
Zdrsněná výšina Čeřovka se nachází na severním okraji Jičína. Na jejím vrcholu byla v roce 1843 vybudována nejstarší vyhlídková věž v Českém ráji Milohlídka.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Milohlídka – Čeřovka Rozhledna Milohlídka – Čeřovka
Zdrsněná výšina Čeřovka se nachází na severním okraji Jičína. Na jejím vrcholu byla v roce 1843 vybudována nejstarší vyhlídková věž v Českém ráji Milohlídka.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Osičina Rozhledna Osičina
Osičina je název kopce, jehož plochý vrchol se nachází při silnici mezi obcemi Vojenice a Záhornice. Na kopci se nachází rozhledna v nadmořské výšce 416 m n. m.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Rozhledna Svatý kopeček Rozhledna Svatý kopeček
Kadaňský Svatý kopeček  je jednou z dominant tohoto města ležícího v okrese Chomutov. Tento čedičový vrcholek se nachází jen několik minut chůze od centra města a jeho zalesněné svahy poskytují místním obyvatelům příjemné místo k odpočinku. Navíc od roku 2003 naleznou na nejvyšším bodě Svatého kopečku novou rozhlednu.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Rozhledny a vyhlídky
Skalní město Ostaš Skalní město Ostaš
Mezi městy Teplice nad Metují a Police nad Metují se tyčí do výšky 700 m. n. m. osamocená stolová hora Ostaš.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Skalní města
Skály Adršpach Skály Adršpach
Místo dnešních vysokých skalních stěn a věží se zde zhruba před 120 miliony let rozprostíralo mělké moře. Na jeho dně se ukládal písek a vápenec. Přibližně před 90 miliony let pravěké moře ustoupilo a na jeho dně zůstaly mohutné vrstvy vápencových a pískovcových sedimentů, které byly dále formovány např. tektonickými vlivy , povrchovou vodou, povětrnostními vlivy apod. Všechny tyto procesy probíhají i dnes.
>> Více informací
Královehradecký kraj   Skalní města
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz