Středa, 20. Březen 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:
Česká Lípa Jablonec nad Nisou Liberec Semily
Dlaskův statek Dlaskův statek
Součástí Muzea Českého ráje v Turnově je národopisné expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, který se nachází 3 km od Turnova (směr Železný Brod – silnice E65, vlaková zastávka Turnov-Dolánky, pěšky od muzea cca 20 min.).

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Kittelův dům, muzeum na Krásné - Pěnčíně Kittelův dům, muzeum na Krásné - Pěnčíně
Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako J. J. A. E. Kittel (1704-1783). Právě jeho úspěchy, sláva a majetek daly podnět k mnoha faustovským legendám. Traduje se v nich, že upsal Ďáblu svou duši výměnou za to, že bude schopen vyléčit jakoukoli nemoc. Doktor měl dostat bylinu „Všehoj“ (vč. instrukcí, jak si ji každý rok znovu pořídit), kouzelný plášť, na němž se dalo létat a slib pekelné úslužnosti složený Ďáblem na čarovnou knihu „Pekelná zaříkadla". Smlouva byla prý uzavřena na čtyřicet let a po tuto dobu vládl Kittel veškerou mocí nad temnými posluhovači. Avšak pak měl propadnout peklu.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Krkonošské muzeum v Jilemnici Krkonošské muzeum v Jilemnici
Krkonošské muzeum bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalédívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo, delší dobu užívalo místnosti v přízemí staré radnice, od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů. Rozhodující zásluhu na vybudování muzea náleží někdejšímu řediteli dívčích škol v Jilemnici Jáchymu Metelkovi (1853 - 1940). Již v roce 1929 vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků: historicko-etnografického, lyžařského a galerijního, ale rozvinout je bylo možno až po přestěhování do zámků. Muzeum se tedy ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš, počátky a vývoj českého lyžování, v galerijní oblasti především na dílo Františka Kavána (1866 - 1941). Od roku 1979 je muzeum zařízením Správy Krkonošského národního parku.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou
Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou sídlí v neoklasicistním Šlechtově „Hrubém domě“ na Husově náměstí. V průběhu let vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků. Muzeum se ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje na historii a národopis Lomnicka, dále mineralogické bohatství Českého ráje a Podkrkonoší, v galerijní oblasti na díla významných regionálních výtvarníků. Samotnou kapitolou je Památník rodu Šlechtů s ukázkami různých slohů, militárií, porcelánu a obrazů klasiků české malby.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Muzeum a Pojizerská galerie Semily Muzeum a Pojizerská galerie Semily
Muzeum a Pojizerská galerie se nachází v rodném domě Ivana Olbrachta, který najdete v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí. Z autobusového nádraží Vám cesta svižnějším krokem potrvá přibližně 10 minut, z vlakového nádraží pouze o pár minut déle.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Muzeum prošlo několika etapami vývoje. První podněty k jeho založení spadají do poslední třetiny 19. století a jsou spojeny s činností Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku. Vznik muzea jako takového klademe do roku 1904, kdy byla otevřena první stálá výstava, dnes bychom řekli expozice. V roce 1911 pak muzeum získalo i vlastní budovu ve Školní ulici č.9. Takto zajištěná instituce přečkala všechny politické změny následujících let: první světovou válku, vznik Československé republiky i druhou světovou válku.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Podještědské muzeum Český Dub Podještědské muzeum Český Dub
Muzeum v Českém Dubu bylo oficiálně založeno na podzim roku 1919, zpřístupněno veřejnosti bylo roku 1921. Zakladatelem a prvním ředitelem muzea se stal Václav Havel (řed. v l. 1919-1961), kterému se v následujících čtyřiceti letech podařilo vybudovat rozsáhlé muzejní sbírky, zejm. národopisné a historické. Významným Havlovým přínosem muzeu bylo také získání literární pozůstalosti spisovatelky Karolíny Světlé.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
Sklářské muzeum Nový Bor Sklářské muzeum Nový Bor
Patrový dům s vysokou mansardovou střechou a honosným pozdně  barokním vstupním portálem je typický pro původní zástavbu  Nového Boru. Byl postaven roku  1804  Johannem Christophrem Socherem, obchodníkem se sklem, který předtím třináct let úspěšně prodával české sklo v Mexiku. Řešení suterénu budovy dokládá, že jde již o druhou stavbu na svém místě. Původní celodřevěný dům postavil truhlářský mistr Josef Schneider před rokem 1759.  Ve 20. letech 19. století Socher dům odprodal Stephanu Rautenstrauchovi. V majetku této rodiny,  členů nejvýznamnější exportní společnosti v Novém Boru, byl dům až do r. 1939. V roce 1952 se borští radní rozhodli přihlédnout k jeho historii a umístit  zde  své  sklářské muzeum.  Objekt  prošel v letech 1998-1999 náročnou stavební  rekonstrukcí.
>> Více informací
Liberecký kraj   Muzea a galerie
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz