Středa, 20. Březen 2019
 
 

Turistické cíle

Kategorie:
Česká Lípa Jablonec nad Nisou Liberec Semily
Kostel Nejsvětější Trojice, Bzí Kostel Nejsvětější Trojice, Bzí
Chrám Nejsvětější Trojice ve Bzí, jeden z nejstarších farních kostelů na Jablonecku představuje výraznou architektonickou dominantu v rázovité železnobrodské krajině. Pravoúhlá jednolodní stavba s obdélným presbytářem a hranolovitou věží krytou členitou bání lužického typu byla vybudována v letech 1692-1697, na místě staršího dřevěného svatostánku. Vnitřní výzdoba a vybavení pocházejí s převahou z konce 17. až poloviny 18. století, ale najdeme zde i ojedinělé doklady výjimečných historických a kulturních kvalit staršího data. Starobylá obec Bzí byla založena patrně již na sklonku 13. století. Od poloviny století následujícího najdeme v archivních pramenech první zprávy o bzovské farnosti. Důležité je datum 1342, kdy pražský biskup Přibyslav vysvětil oltář bzovského kostela se současným vložením ostatků sv. Kosmy a Damiana, sv. Georama a sv. Jana Křtitele.
>> Více informací
Liberecký kraj   Církevní stavby
Přírodní rezervace Peklo Přírodní rezervace Peklo
Přírodní rezervace Peklo se nachází mezi Náchodem a Novým Městem, kde tvoří řeka Metuje kaňon delší než 10 km. Tuto přírodní rezervaci byste určitě měli navštívit. Své návštěvníky mělo toto místo již v 19. století, kdy bylo velmi oblíbeným výletním místem. V současnosti tudy prochází větší množství turistických tras i cyklostezek. Ať se do Pekla vydáte v kterémkoli ročním období, rozhodně nebudete litovat. Koryto řeky, skály a peřeje okouzlí i ty, kteří se za romantiky nepovažují.
>> Více informací
Liberecký kraj   Církevní stavby
Synagoga Turnov Synagoga Turnov
Turnovská synagoga pochází z roku 1719 a byla vystavěna z kamene uvnitř bloku domů židovské čtvrti. Židovská synagoga z počátku 18. století je jedinou synagogou v severních Čechách, která přečkala nacistickou okupaci. Dle doložených písemných pramenů se jedná o třetí budovu židovské synagogy v Turnově, první dvě synagogy byly dřevěné a shořely při požárech města.

V přízemí, hned v předsíni se nachází výklenek, v němž bylo umístěno umývadlo tzv.kijor, k rituálnímu očištění rukou přítomných. Hlavní modlitební sál zdobí zrestaurované barevné arabesky z přelomu 19. a 20. století, kdy byl do budovy zaveden elektrický proud. Uprostřed modlitebního sálu se na zemi rýsují obrysy dávno zbořené bimy, místa, kde se předčítalo z Tóry. Na čestném místě vedle svatostánku (aron ha-kodeš) jsou umístěny pamětní desky významných členů zdejší židovské obce. Galerie nad předsíní je zdobena kovanou mříží. Sloužila ženám, které do synagogy přicházely zvláštním venkovním krytým schodištěm.

Vlastníkem synagogy je Město Turnov. Prostory jsou využívány ke kulturním a společenským účelům.
>> Více informací
Liberecký kraj   Církevní stavby
 

Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz