Neděle, 24. Březen 2019
 
 

Zoologická zahrada Děčín

Kraj: Ústecký kraj       Turistická oblast: Děčínsko a Lužické hory       Kategorie: Zoologické a botanické zahrady

Zoologická zahrada byla otevřena na jaře roku 1949. Založena však byla již o rok dříve. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Vybralo se pro ni úžasné místo v překrásném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně, kde v letech 1919 - 1925 provozovala podmokelská Pilzova divadelní společnost lesní divadlo, a kde v roce 1936 vystavěl Horský spolek pro České Švýcarsko mládežnickou ubytovnu. Ta se později stala sídlem správy zoo i několika teplomilných druhů zvířat.
Zřízení zoo předcházelo podání návrhu na městský národní výbor. Návrh byl přijat a děčínští občané se s nadšením pustili do budování. Vše se stavělo převážně brigádnicky, mnohdy ale chyběly finanční prostředky a také zkušenosti. V době vzniku děčínské zoo totiž byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před válkou.

Prvními stavbami byly těsně vedle sebe umístěné volné voliéry s přední stěnou z pletiva určené pro drobné exotické ptactvo a naproti nim podobné pro dravce. Postavila se stáj pro koně a se zvyšujícím se počtem zvěře postupně vznikaly další klece, ohrady a rybník pro vodní ptactvo. Ve správní budově, která byla jedinou vytápěnou stavbou v zoo, vznikla terária a akvária a také prostory pro opice. I když byl rozvoj v prvních letech existence zoo poměrně rychlý, vždy vadil nedostatek budov a ubikací pro přezimování zvířat. Nově získaná zvířata byla velmi často umisťována pouze provizorně, což se projevovalo na úmrtnosti i nízkých odchovech.

Pro zoo byla původně vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku ale byly využity jen 2 ha. V prvých letech existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny Československa. Postupně se ale skladba chovaných zvířat rozšiřovala. Z nejvýznamnějších zvířat v počátcích historie zoo můžeme jmenovat například medvědy malajské, v té době jediné v naší republice, opice rhesus, paviány, medvědy hnědé, karpatské vlky, kteří se pravidelně rozmnožovali, thajvanského jelena siku z přímého importu, muflony, daňky, supa bělohlavého, bažanty, čápy, volavky a další.

Zoo Děčín dnes


V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Třebaže se od svého vzniku významně rozšířila, patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice. Zoo je zapojena v patnácti programech EEP (Evropské záchovné programy) je členem UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), IZE (Mezinárodní asociace zoo-pedagogů), WAZA (Světová asociace zoo a akvárií), EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií), ISIS (International Species Information System) a také FFI  (Fauna & Flora International).

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se děčínská zoo v poslední době zaměřuje nejvíce. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Na první pohled si vás jistě získají mohutní medvědi grizzly v dokonalém přírodním výběhu a svou impozantností určitě zapůsobí i pár taninů indických. U křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary? Věřte nebo ne, jsou to vlastně příbuzné vašich domácích morčat. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva - drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými velkými papoušky kakadu nebo se zoborožci vrásčitými.
Další obyvatelé děčínské zoo: babirusa celebeská, levhart mandžuský, medvěd malajský, kočka rybářská, jeřáb mandžuský, kabar pižmový, kozorožec kavkazský, ara vojenský, vlk hřivnatý, norek evropský, mravenečník velký, prase visajanské, veverka Prévostova…

Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a opičí lanovou dráhou a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek. Nově je to Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí.
Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.

Rajské ostrovy

Bonusem pro každého návštěvníka je od roku 2006 Expozice Rajské ostrovy. Po předložení vstupenky ze zoo je totiž možné se na plavbu po Rajských ostrovech vydat zcela zdarma. Pro veřejnost byly Rajské ostrovy slavnostně otevřeny 17. října 2006.
Expozice vznikla na místě bývalé Noční zoo Sulawesi v centru města na Teplické ulici. Příchozí se zde setkají s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. Z původních dvou místností se expozice rozrostla do mnohem větších rozměrů. Vystoupala do čtyř pater a návštěvníkům nabízí unikátní pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. Poznáte zde faunu i flóru mořského korálového útesu, živočichy tropických pralesů, polopouští či mangrovových pobřeží. Čekají na vás zvířata jako... klaun očkatý, perutýn ohnivý, krevety, lezci, varan mangrovový, želva černavá, agama vodní, strašilky, leguán kubánský, krajta mřížkovaná,… a spousty dalších!
Po více než třicetileté nucené přestávce tak může Zoo Děčín návštěvníkům opět ukázat různé druhy bezobratlých, ryb a plazů. Úplnou novinkou je tzv. ZooKlub - klubová místnost se stylizovaným nábytkem, která slouží pro setkávání milovníků přírody i cestování, pořádání besed, výstav i výukových programů.

Při stavbě expozic jsme se snažili co nejvíce napodobit přirozené prostředí živočichů. Umělé skály v celé expozici jsou dílem zkušeného teraristy a chovatele Ing. Jiřího Gábriše. Zakladatelem akvárií je brněnský akvarista Ing. Jiří Berka. Nástěnné kresby, které provázejí návštěvníky od úvodního patra expozice, jsou dílem akademické malířky a výtvarnice animovaných filmů Šárky Zikové, která je známá například díky pohádkovým večerníčkům o kocouru Damiánovi. Celá expozice je věnovaná památce Dr. Vladimíra Štilla († 2003), protože právě on byl ten, díky němuž se v děčínské zoo začali vystavovat bezobratlí, ryby, obojživelníci a plazi.

Informace

Zdroj textu, fotografií a další informace naleznete na adrese: http://www.zoodecin.cz

Kontaktní údaje

Adresa: Žižkova 1286/15, 405 02 Děčín
Okres: Děčín Kraj: Ústecký kraj
Telefon: + 420 412 531 164
Email: info@zoodecin.cz

Mapa Zoologická zahrada Děčín

mapa Zoologická zahrada Děčín GPS: 50.779586, 14.197211

Předpověď počasí v kraji


Nejbližší Zoologické a botanické zahrady v okolí

Zoo Ústí nad Labem
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 16.02 km

Reklama


Zobrazeny objekty v okruhu 35 km
Zobrazit všechny cíle v okolí     Zobrazit pouze: Rozhledny a vyhlídky   Hrady a zámky   Církevní stavby   Skalní města   Muzea a galerie   Zoologické a botanické zahrady  
1. Pastýřská stěna
Obec: Děčín
Vzdálenost: 0.51 km

2. Zámek Děčín
Obec: Děčín
Vzdálenost: 0.84 km

3. Kostel Povýšení svatého kříže
Obec: Děčín
Vzdálenost: 1.18 km

4. Rozhledna Velký Chlum
Obec: Děčín
Vzdálenost: 4.17 km

5. Rozhledna Sokolí vrch
Obec: Dobrná
Vzdálenost: 5.20 km

6. Děčínský Sněžník
Obec: Jílové
Vzdálenost: 6.41 km

7. Soutěsky Hřensko
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 10.85 km

8. Tiské stěny
Obec: Tisá
Vzdálenost: 11.53 km


Další cíle

9. Pravčická brána
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 13.00 km

10. Zámek Velké Březno
Obec: Velké Březno
Vzdálenost: 13.66 km

11. Rozhledna Strážný vrch
Obec: Děčín
Vzdálenost: 15.16 km

12. Skanzen Zubrnice
Obec: Lovečkovice
Vzdálenost: 15.19 km

13. Zoo Ústí nad Labem
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 16.02 km

14. Jetřichovické skály
Obec: Jetřichovice
Vzdálenost: 16.75 km

15. Rozhledna Studenec
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 18.50 km

16. Hrad Střekov
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 18.69 km

17. Sklářské muzeum Nový Bor
Obec: Nový Bor
Vzdálenost: 25.45 km

18. Vodní hrad Lipý
Obec: Česká Lípa
Vzdálenost: 26.30 km

19. Přírodní rezervace Peklo
Obec: Sosnová
Vzdálenost: 26.37 km

20. Rozhledna na Hořidlech
Obec: Úštěk
Vzdálenost: 27.03 km

21. Skalní hrad Sloup
Obec: Sloup v Čechách
Vzdálenost: 27.43 km

22. Rozhledna Dymník
Obec: Rumburk
Vzdálenost: 29.19 km

23. Zámek Zákupy
Obec: Zákupy
Vzdálenost: 33.06 km


1. Informační centrum Děčín
Obec: Děčín
Vzdálenost: 0.91 km

2. S-Centrum
Obec: Děčín
Vzdálenost: 1.36 km

3. Soubor lidové architektury Zubrnice
Obec: Děčín
Vzdálenost: 14.63 km

4. Zoologická zahrada Ústí nad Labem, p. o.
Obec: Děčín
Vzdálenost: 16.02 km

5. IS NP České Švýcarsko - Jetřichovice
Obec: Děčín
Vzdálenost: 16.18 km

6. Informační středisko města Ústí nad Labem
Obec: Děčín
Vzdálenost: 17.31 km

7. IS NP České Švýcarsko - Saula
Obec: Děčín
Vzdálenost: 20.39 km

8. Dům Českého Švýcarska
Obec: Jílové
Vzdálenost: 26.40 km


Další cíle

9. Hrad Litoměřice
Obec: Jílové
Vzdálenost: 27.46 km

10. Golfové hřiště Kotlina
Obec: Jílové
Vzdálenost: 29.71 km

11. Regionální informační centrum
Obec: Arnoltice
Vzdálenost: 30.89 km

1. Penzion a Restaurant ANDY
Obec: Růžová
Vzdálenost: 0.38 km

2. Hotel Česká Koruna - restaurace
Obec: Arnoltice
Vzdálenost: 1.17 km

3. Restaurace Kocanda
Obec: Tisá
Vzdálenost: 1.32 km

4. Restaurace a Sport Bar S-Centrum
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 1.36 km

5. Kristin Hrádek - restaurace
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 7.73 km

6. Hotel Sněžník - restaurace
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 7.78 km

7. Restaurace Pastis
Obec: Tisá
Vzdálenost: 10.23 km

8. Penzion Zvoneček - restaurace
Obec: Tisá
Vzdálenost: 13.61 km


Další cíle

9 - 23 24 - 25
9. BEST WESTERN Hotel Vladimir - restaurace
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 17.22 km

10. Pivovar Hotel Na Rychtě - restaurace
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 17.25 km

11. Restaurace Benada
Obec: Úštěk
Vzdálenost: 17.34 km

12. Penzion Kamzík - restaurace
Obec: Petrovice
Vzdálenost: 18.39 km

13. Penzion Na Stodolci - restaurace
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 20.57 km

14. Restaurace U Krejzů
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 23.37 km

15. Hotel RON *** - restaurace
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 23.71 km

16. Restaurant Legenda na Mostné hoře
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 26.26 km

17. Hotel Roosevelt - restaurace
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 27.40 km

18. Restaurant Salva Guarda
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 27.75 km

19. Osobní loď Porta Bohemica 1
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 28.05 km

20. Restaurace Černodolský mlýn
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 29.30 km

21. Restaurant Kotlina
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 29.71 km

22. Hotel Lev - restaurace
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 31.26 km

23. Restaurace Krušnohorský Dvůr
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 31.75 km

24. Restaurace Starý mlýn
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 32.96 km

25. Hostinec U tří líp
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 33.91 km

1. Hotel Formule - kemp
Obec: Chlumec
Vzdálenost: 5.38 km

1. Hotel Faust
Obec: Děčín
Vzdálenost: 1.16 km

2. Wellness hotel Zlatá Lípa
Obec: Děčín
Vzdálenost: 1.34 km

3. Hotel Senátor (pobočka Děčín)
Obec: Děčín
Vzdálenost: 2.73 km

4. Hotel a Restaurant Výpřež
Obec: Děčín
Vzdálenost: 2.92 km

5. HOTEL FORMULE
Obec: Děčín
Vzdálenost: 5.38 km

6. Hotel Kovárna
Obec: Děčín
Vzdálenost: 5.43 km

7. Hotel Kristin Hrádek
Obec: Děčín
Vzdálenost: 7.74 km

8. Hotel sněžník
Obec: Jílové
Vzdálenost: 7.78 km


Další cíle

9 - 23 24 - 38 39 - 53 54 - 68 69 - 83 84 - 86
9. Hotel Švýcarský dům
Obec: Jílové
Vzdálenost: 7.94 km

10. penzion Hraniční bouda
Obec: Jílové
Vzdálenost: 8.28 km

11. Penzion Nový Svět
Obec: Arnoltice
Vzdálenost: 8.59 km


12. Penzion Větrný Mlýn
Obec: Růžová
Vzdálenost: 9.10 km

13. Pension u Václava
Obec: Arnoltice
Vzdálenost: 10.43 km

14. Hotel Ostrov
Obec: Tisá
Vzdálenost: 10.95 km


15. HOTEL PRAHA
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 11.02 km

16. Penzion Oáza
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 11.03 km

17. The Forest Garden Hotel - České Švýcarsko
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 12.29 km


18. Hotel Camelot
Obec: Tisá
Vzdálenost: 12.48 km

19. Pension Čtyřlístek
Obec: Tisá
Vzdálenost: 12.55 km

20. U Fořta
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 13.25 km


21. Hotel-Restaurant Mezní Louka
Obec: Hřensko
Vzdálenost: 13.41 km

22. Rezidence Náčkovice
Obec: Úštěk
Vzdálenost: 15.89 km

23. Hotel Napoleon
Obec: Petrovice
Vzdálenost: 15.96 km


24. Vila Yehla
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 16.08 km

25. Penzion Euroclub
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 16.09 km

26. Habrovická Bašta
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 16.41 km


27. Apartment
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 16.97 km

28. INTERHOTEL BOHEMIA
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.15 km

29. Hotel Vladimir
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.22 km


30. Pivovar Hotel Na Rychtě
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.25 km

31. Penzion LADA
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.33 km

32. Pension Duel
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.37 km


33. Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.39 km

34. Větruše Hotel& restaurant ****
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 17.75 km

35. Penzion Kamzík
Obec: Česká Kamenice
Vzdálenost: 18.39 km


36. Hotelpenzion Srdíčko
Obec: Ústí nad Labem
Vzdálenost: 19.70 km

37. Hotel Bonaparte
Obec: Chlumec
Vzdálenost: 20.07 km

38. Farma Třebušín - Zababeč
Obec: Bohušovice nad Ohří
Vzdálenost: 20.23 km


39. Penzion Doubické chalupy
Obec: Duchcov
Vzdálenost: 22.05 km

40. Fara maltézských rytířů
Obec: Horní Libchava
Vzdálenost: 22.11 km

41. Pension Laura
Obec: Chřibská
Vzdálenost: 23.08 km


42. Penzion Braun
Obec: Rybniště
Vzdálenost: 23.35 km

43. Hotel RON
Obec: Mikulášovice
Vzdálenost: 23.71 km

44. Sporthotel PATRIOT
Obec: Úštěk
Vzdálenost: 23.90 km


45. chalupa Kytlice
Obec: Kytlice
Vzdálenost: 24.68 km

46. Penzion a restaurace U Svaté Barbory
Obec: Habrovany
Vzdálenost: 25.27 km

47. Parkhotel Morris Nový Bor
Obec: Nový Bor
Vzdálenost: 25.36 km


48. Hotel Morris
Obec: Česká Lípa
Vzdálenost: 26.06 km

49. Hotel Aldek
Obec: Česká Lípa
Vzdálenost: 26.13 km

50. Hostel Lípa
Obec: Krásná Lípa
Vzdálenost: 26.32 km


51. Aparthotel Lípa
Obec: Krásná Lípa
Vzdálenost: 26.35 km

52. penzion lípa
Obec: Krásná Lípa
Vzdálenost: 26.36 km

53. Hotel Beseda
Obec: Krásná Lípa
Vzdálenost: 26.44 km


54. U LAMY - České Švýcarsko
Obec: Krásná Lípa
Vzdálenost: 26.66 km

55. HOTEL LABE
Obec: Litoměřice
Vzdálenost: 27.27 km

56. Hotel Roosevelt
Obec: Litoměřice
Vzdálenost: 27.38 km


57. Penzion U Studničků
Obec: Sloup v Čechách
Vzdálenost: 27.47 km

58. Hotel Apollón
Obec: Litoměřice
Vzdálenost: 27.51 km

59. Hospůdka "U Pytláka" - Apartmány
Obec: Lipová
Vzdálenost: 27.78 km


60. Rekreační chalupa Lobendava
Obec: Lobendava
Vzdálenost: 27.90 km

61. Jachta Holany
Obec: Zahrádky
Vzdálenost: 28.17 km

62. Srubová chata Maxov
Obec: Chotovice
Vzdálenost: 28.83 km


63. Teplice Plaza
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.30 km

64. Hortensia Teplice
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.38 km

65. Lázeňský dům Judita
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.44 km


66. Hotel Neptun
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.45 km

67. Giovanni Giacomo
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.67 km

68. Pension Kamenky
Obec: Teplice
Vzdálenost: 29.75 km


69. Pension Císař
Obec: Teplice
Vzdálenost: 30.10 km

70. Hotel Richmond Teplice
Obec: Teplice
Vzdálenost: 30.13 km

71. Hotel Paradies
Obec: Teplice
Vzdálenost: 30.17 km


72. Hotel Memorial
Obec: Terezín
Vzdálenost: 30.18 km

73. Chalupa u Ducha
Obec: Úštěk
Vzdálenost: 30.28 km

74. SARAYA WELLNESS, Wellness & Penzion
Obec: Teplice
Vzdálenost: 30.29 km


75. Sportlife centrum Rumburk
Obec: Rumburk
Vzdálenost: 30.62 km

76. HOTEL ERLEC
Obec: Šluknov
Vzdálenost: 30.77 km

77. ***Ubytování České středohoří
Obec: Bžany
Vzdálenost: 30.86 km


78. GREEN HOUSE
Obec: Teplice
Vzdálenost: 30.93 km

79. Ubytování v soukromí Teplice
Obec: Teplice
Vzdálenost: 31.25 km

80. Hotel Lev**** Lovosice
Obec: Lovosice
Vzdálenost: 31.26 km


81. Wellness Hotel Lužan****
Obec: Rumburk
Vzdálenost: 31.73 km

82. Krušnohorský Dvůr
Obec: Dubí
Vzdálenost: 31.75 km

83. Hotel Almond
Obec: Teplice
Vzdálenost: 31.86 km


84. Dlouhyapartman
Obec: Jestřebí
Vzdálenost: 32.60 km

85. Atrium
Obec: Varnsdorf
Vzdálenost: 33.53 km

86. Penzion Dvůr Pohody ***
Obec: Varnsdorf
Vzdálenost: 34.49 km
Naše česko.cz

Portál pro cestování a volný čas

Více informací »
Kontakt

Vrbova 1427/19
147 00 Praha 4

Telefon: +420 272 910 000
Email: info@nasecesko.cz